כל מה שרציתם לדעת על חלבונים

אנשים שמתאמנים על בסיס קבוע, חייבים לבצע התאמות בתזונה שלהם על מנת שהיא תתאים לפעילות שהם מבצעים. אחת ההתאמות שהם צריכים לעשות היא צריכת חלבונים בצורה נכונה וממקורות נכונים.

לא במקרה, ספורטאים מקצועיים נעזרים באנשי מקצוע מתחום התזונה על מנת לבנות לעצמם תפריט שיוכל לשרת אותם במהלך תקופת האימונים והפגרה. אנשים שמתאמנים על בסיס קבוע, ברמות שונות, חייבים לשמור על תזונה נכונה, לא רק בשביל לשמור על משקל או על חיטוב של הגוף, אלא גם בשביל ליהנות ממרכיבי תזונה איכותיים ואפקטיביים עבורם.

אחד מאותם מרכיבים שהם אמורים להשתמש בהם הוא חלבון. מדובר באחד ממרכיבי המזון החשובים ביותר לבני אדם בכלל ובפרט למי שמתאמן על בסיס קבוע. חשוב להדגיש, זה נכון לא רק עבור ספורטאים מקצועיים אלא עבור כל אדם שעוסק בפעילות גופנית, בין אם זה בחדר כושר, בין אם זה בריצות ארוכות, רכיבה על אופניים, שחייה ועוד.

במאמר זה אנחנו נסביר על החשיבות של צריכת חלבונים, בפרט כשמדובר על אוכל אחרי אימונים, וכן נסביר מאילו מזונות אנחנו יכולים לקבל חלבון וכיצד קובעים את הכמות שאנחנו אמורים לצרוך בכל ארוחה.

חלבונים

חשיבות החלבונים לפני ואחרי האימונים

במהלך פעילות גופנית, מכל סוג שהיא, אנחנו נדרשים לשני דברים. ראשית, אנחנו נדרשים לחומצת אמינו שיכולה לעזור לנו בחיזוק השרירים, שנית אנחנו נדרשים לשקם את השרירים שלנו אחרי כל אימון.

במהלך האימון מתרחש תהליך של הרס השריר. אנחנו עובדים עליו ועל כן הוא נהרס. על מנת לשקם אותו, אנחנו צריכים לעשות מספר דברים, בין אם זה שחרור, בין אם זה לתת לגוף לנוח וכן אנחנו צריכים לספק לו מרכיבי מזון שיכולים לעזור בתהליך השיקום. אם לא נעשה כך, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב של פציעות חוזרות ונשנות.

מרכיב המזון שאחראי גם על יצירת חומצות אמינו הוא חלבון. לידע כללי, ישנן 22 חומצות, שמונה מתוכן אנחנו לא יכולים לייצר באופן עצמאי ולכן אנחנו נדרשים להשתמש במרכיב חיצוני בשביל לקבל אותן. החלבון גם עוזר לנו בתהליך השיקום של השרירים. הוא מחזק אותם ומאפשר לנו לחזור ולהתאמן בצורה סדירה כבר באותו יום או למחרת. תלוי כמובן עד כמה אנחנו מאומנים ומה המטרות שלנו.

בעבר הגישה הייתה, שמיד אחרי האימון יש לצרוך חלבונים, מה שהיה מכונה "חלון הזדמנויות", שכן ברגע שהוא נסגר הגוף היה מתקשה לקבל אותם. היום כבר פחות מדברים על חלון כזה, למרות שבאופן טבעי, אחרי אימון, אנחנו נרגיש רעב ורצון לאכול משהו, אז מוטב לא לחכות עם התחושה ולאכול חלבונים שונים בסיום האימון.

חלבונים

כיצד אנחנו יכולים לצרוך חלבונים?

כפי שאנחנו יודעים, ניתן למצוא חלבונים במוצרי מזון שונים. יש מה שנקרא חלבון שלם, הוא נמצא במוצרי חלב, ביצים, דגים, בשר, עופות וכן במוצרי סויה. הוא החלבון האידיאלי ועל כן מומלץ לצרוך מוצרים אלה בשביל לקבל אותו. לעומת זאת, יש מוצרים אחרים, שמכילים חלבון חסר, אשר לא כולל את כל חומצות האמינו, ולכן הוא פחות אידיאלי עבורנו.

לגבי הכמות, הרי שזה מבוסס על פי משקל הגוף וכן על פי סוג האימונים שהוא מבצעים. ברמת העיקרון, אנחנו צריכים לצרוך חלבון בכל ארוחה (בוקר, צהריים, ערב), רצוי שיהיו שני סוגים של חלבונים בכל אחת מן הארוחות, הן לטובת הגיוון והן על מנת לקבל חומצות אמינו שונות בכל ארוחה.