עושים כושר? אלה סוגי התזונה שכדאי להכיר

פעילויות לשיפור הכושר הגופני, הן בין הדרכים המהנות לתחזק ולשפר את הבריאות. מי שעושה פעילויות כאלה באופן סדיר וגם אינטנסיבי, יודע שהן גם דורשות הקפדה על אורח חיים מסודר, כולל הרגלי שינה ותזונה מסויימים. זאת, גם בכדי שהאימון ישיג את מטרתו במלואה וגם בכדי שלגוף לא ייגרם נזק. אילו סוגי תזונה, מתאימים במיוחד לחובבי הכושר הגופני?

תזונה טבעונית

תזונה טבעונית, היא תזונה שמתבססת על מאכלים צמחיים. יש אנשים רבים שמקפידים על תזונה כזו, מסיבות אידיאולוגיות או בריאותיות. כאשר הם עושים כושר, זה הוא אופן התזונה שאיתו הם ימשיכו. תזונה מהצומח נחשבת כמתאימה פוטנציאלית גם למי שעוסק בכושר ובספורט. זאת, במידה ומתכננים את התפריט כהלכה.

תזונה טבעונית

תזונת ספורט

כיום, לאור ההתפתחויות הרבות במחקר הספורט, ידוע יותר מתמיד על חשיבות התזונה וכיצד היא תספק את המיטב למתאמנים. כתוצאה מכך, התפתחו התמחויות של תזונאי ספורט. תזונאים אלה בונים תפריטים, בהתאם לפעילות בה מדובר, למתאמן עצמו ולמטרות השונות. בין המטרות, נמצאים בניית השרירים שניזוקים תוך כדי אימון, מניעת עייפות ובמיוחד תוך כדי אימון וכן להבטיח שהאימון לא מרוקן את הגוף ממאגרים חיוניים של מינרלים ושל וויטמינים.

פרוביוטיקה

פרוביוטיקה היא הוספת חיידקים "טובים" לתזונה, לרוב במסגרת יוגורטים. ישנם מוצרים כאלה שנועדו ספציפית לספורטאים, שאמורים לספק מגוון תועלות. עוד נציין, כי במאמר באתר מכון וינגייט מצויין כי "תוספת פרוביוטית לספורטאים הפחיתה את חשיפתם לפגיעה במערכת החיסונית".

דיאטה פלאוליתית

אולי אתם לא זוכרים, כי זה היה ממש מזמן, אבל האדם הקדמון היה בכושר על הכיפאק. לא פלא – הוא רץ כל היום. לא, הוא לא עשה זאת בכדי לחטב את הגזרה או לשפר את רמת הכולסטרול הטוב, אלא לרוב מחוסר ברירה, בכדי לתפוס את ארוחת הבוקר למשל. חובבי ה"פליאו" לוקחים השראה מגישה זו ונותנים לה ביטוי גם בתחום הכושר וגם בתחום התזונה. תזונה פלאוליתית מכונה לעתים בשם "דיאטת האדם הקדמון". במסגרתה, נמנעים ממאכלים שכוללים תוספים מודרניים דוגמת חומרים משמרים או חומרי טעם. מה כן כלול? אין בנושא זה אחידות דעים ונראה שהתשובה דומה לתשובה לשאלה מה אכל האדם הקדמון? הוא אכל כל מה שהיה, מחוסר ברירה. אם הוא היה מגיע לימינו (למעשה הוא הגיע – אלה אנחנו!) ייתכן מאוד שהוא היה שמח לאכול במקום זאת פלאפל ופיצה. בשורה התחתונה: זו דיאטה שכדאי לבדוק בזהירות, מאחר שיש מחלוקת גדולה לגבי התיאוריות שמאחוריה ולגבי השלכותיה הבריאותיות.

לסיכום

כאשר עושים פעילות לקידום הכושר הגופני, חשוב להקפיד על תזונה איכותית. אם מתפשרים בנושא זה, הגוף ייפגע ובמילא לא תושג מטרת האימון. לא חייבים ללכת בעיוורון אחרי שיטת תזונה אחת, אלא ניתן ואף מומלץ למצוא