פעילות גופנית לילדים: למה זה כל כך חשוב?

המודעות לאורח חיים בריא עוד מגילאים צעירים הפכה לאחד הנושאים החשובים ביותר במאה ה 21. בעידן שבו מגפת ההשמנה בקרב ילדים נמצאת במגמת תאוצה,  לכל הורה יש את האחריות להנחיל לילדיו את החשיבות של פעילות גופנית המתבצעת באופן קבוע. למעשה, פעילות גופנית לילדים היא חיונית ובעלת שפע של יתרונות, גם מבחינה בריאותית אבל גם מבחינה נפשית. מדוע מדובר בנושא חשוב אותו צריך להטמיע וליישם בכל משפחה בישראל? להלן חמש סיבות מרכזיות:

חיונית לטובת תהליך התפתחות וגדילה

מחקרים רבים שנערכו בתחום מצאו כי לפעילות גופנית סדירה יש משמעות אדירה מבחינת ההתפתחות והגדילה של ילדים. באתר זה תוכלו למצוא את כל מה שצריך לדעת על פעילות גופנית לילדים ועל הקשר בין הפעילות להתפתחות. מדובר בהזדמנות מצוינת בעבורכם כהורים להבין את התהליכים שמשפיעים על תהליך ההתפתחות של הילדים, בייחוד בכל הקשור לפעילות הלב והריאה אבל גם אספקטים נוספים.

שיפור תחושת המסוגלות

כאשר מקפידים עם הילדים על ביצוע פעילות ספורטיבית באופן קבוע, הם מצליחים לקבע בתת המודע את היכולת העצמית לתחושת מסוגלות אשר היא חשובה מאוד להתפתחות של הילדים. כאשר ילדים מצליחים להשלים תרגילים שנראים להם כבלתי אפשריים או מגיעים להישג התוצאה היא ילדים שיודעים בעתיד להתמודד עם קשיים לא רק בהיבט הספורטיבי אלא גם באתגרים שונים שמופיעים במהלך החיים, ואותם צריך לעבור בהצלחה ותוך הבנה כי הילד מסוגל ויכול לכך.

פיתוח גמישות

מטבעם, ילדים הם גמישים ונוטים להפגין גמישות יתר עוד בגילאים צעירים מאוד. במסגרת של פעילות גופנית הם יכולים לפתח את הגמישות שלהם ובהתאם לכך לשמור על טווח תנועה מלא. כאשר הם גדלים ומפתחים פיתוח זה מאפשר גם להגדיל את נפח השריר ובהתאם לכך ליצור גוף בריא בנפש בריאה. במסגרת הפעילות הספורטיבית אשר צריכה להתבצע באופן קבוע ילדים יכולים לפתח גמישות וגם יציבות חשובה לתנועה ומנוחה,  ועל כן מדובר ביתרון בולט.

פעילות גופנית לילדים: למה זה כל כך חשוב?

שמירה על משקל תקין

אחת הבעיות החמורות ביותר של העולם המודרני היא השמנת יתר. ע"פ הערכות כ 16% מהילדים סובלים מהשמנה ובעשור החולף נרשם זינוק של עשרות אחוזים בשכיחות התופעה. פעילות גופנית סדירה גם שומרת על הלב וגם מונעת השמנה, בעקבות שריפת קלוריות ופעילות אירובית מאומצת. ספורט מפתח אצל ילדים מודעות גבוהה לאורח חיים בריא ומאוזן, לצד תזונה נכונה ובריאה (כמובן שיש להקפיד על כך לאחר אימון), ובהתאם לכך גם חיזוק הדימוי העצמי, כחלק מיצירה של אורח חיים בריא ומאוזן גם בגילאים צעירים.

יצירת קשרים חברתיים

במסגרת פעילות ספורטיבית הילדים שלכם יכולים ליצור קשרים חברתיים עם החברים שלהם מהכיתה אבל גם עם ילדים המתגוררים באזור. מדובר בפעילות מגבשת המשלבת חוויה של כיף והנאה במסגרת קבוצתית, ועל כן ילדים שמבצעים פעילות ספורטיבית קבועה יכולים להגדיל את המעגל החברתי ובהתאם לכך גם ליצור חיזוק של הדימוי והביטחון העצמי. בנוסף, במידה והילד בוחר להמשיך ולהתמיד בפעילות במסגרת תחרותית, הקבוצה שלו הופכת לחלק משמעותי מאוד בתהליך ההתבגרות כמו גם מעניקה לו את הביטחון להצליח ולנצח, כחלק מתחרותיות בריאה ומקדמת.

לסיכום, פעילות ספורטיבית בקרב ילדים היא חיונית לטובת ההתפתחות שלהם אבל גם לטובת הטמעה של אורח חיים בריא ומאוזן. אומנם ציינו בסקירה הזו רק חמש יתרונות אולם ישנם יתרונות רבים נוספים הכוללים בין היתר: פיתוח יכולת קורדינציה והתמקדות במטרה, יכולת לפרוק אנרגיה ומרץ, פיתוח חשיבה מעשית וכן תחושת הישגיות ותחרותיות. מאחר וההמלצה של משרד הבריאות היא לבצע פעילות גופנית למשך כשעה במהלך השבוע, זה הזמן לרתום את הילדים וליצור בעבורם שגרה ספורטיבית קבועה המתבצעת במסגרת של חוג או פעילות משפחתית אותה קובעים מראש מול הילדים, לטובת יצירת התמדה ועקביות.