מזון לשריר: אילו מאכלים יכולים לסייע בבניית שרירים

ספורטאים מקצועיים כמו גם חובבים יודעים כי חלק בלתי נפרד משגרת האימונים חייבת לכלול גם בנייה של מסת שריר.  למעשה, בשביל לבנות מסת שריר חשוב לא רק להקפיד על תדירות אימונים אלא גם על תזונה נכונה שנועדה לפתח את הגוף בצורה נכונה אבל גם לאורך זמן. בשביל ליצור תמהיל תזונה נכון, חשוב להקפיד על מאכלים מסוימים. מהם? להלן המזון הטוב ביותר בעבור השרירים שלכם:

בשר בקר

חלבון הוא מרכיב חיוני מאוד בתהליך של בניית מסת שריר. כמות החלבון משתנה בהתאם לסוג האימונים ולמשקל, אולם לרוב מדובר בסך של בין 10%-35% מכמות הקלוריות בארוחה. בשר בקר הוא מזון עתיר בחלבון ועל כן שילוב של בשר בתפריט הוא חיוני לטובת בנייה של מסת שריר. בשר בקר איכותי תוכלו למצוא במעדני גורמה, כאשר דרך האתר ניתן לבצע הזמנה של בקר איכותי בעלות כספית אטרקטיבית, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של תפריט תזונה תומך ויעיל לטובת בנייה של מסת שריר.

אגוזים ושקדים

אגוזים נחשבים ובצדק לאחד מהמזונות החשובים ביותר לגוף האדם, וזאת בשל הרכיבים התזונתיים המצויינים שלו. למעשה, שילוב של אגוזים בתפריט היומי יכול לסייע מאוד לטובת בניית מסת שריר וזאת בשל כמות גבוהה של שומן כולל חומצות אמינו החיוניות לתהליך של בניית השריר. אגוזים כמו שקדים נחשבים לפצצות בריאות ועל כן מהווים דרך מצוינת לגוון את התפריט, כמו גם לקבל אנרגיה לפני או לאחר האימון ובכך לעודד את קצב בניית השריר.

יוגורט

בשביל לעודד את ההתפתחות של השריר, רצוי לשלב בתפריט גם יוגורט. מדובר במקור מצוין לחלבון שאותו ניתן לרכוש בכל רשתות השיווק, כאשר חשוב לבחור ביוגורט עם אחוז שומן נמוך לצד בחירה ביוגורט המבוסס על מקור צמחי, וזאת מתוך מטרה לתרום גם לבריאות העצם, כפי שעלה במגוון גדול של מחקרים שבדקו את הקשר בין יוגורט לבין בריאות העצם וכן עלייה במסת השריר. רבים מהספורטאים בוחרים לשלב ביוגורט גם פרי כמו בננה או אגוזים, כחלק מהבנה כי מדובר בפצצת אנרגיה של ממש לפני או אחרי האימון.

 

 

ביצים

בביצה אחת ישנה כמות של בין 6-7 חלבון, ועל כן ההמלצה של תזונאים כמו גם מאמנים היא לשלב בתפריט ביצה אחת מתוך מטרה להגביר את צריכת החלבון כמו גם את הערכים התזונתיים הנוספים של הביצה כמו ברזל, חומצות אמינו ושומן. יחד עם זאת, רצוי שלא לאכול את הביצה לפני האימון אלא רק לאחר מכן, וכן להימנע מצריכה מוגברת של ביצים בשל רמות הכולסטרול הגבוהות.

שיבולת שועל

שיבולת שועל מכילה כמות לא מבוטלת של פחמימות שיכולות לא רק למלא את מאגרי האנרגיה שלכם אלא גם לסייע לטובת בנייה של מסת שריר, וזאת בשל סיבים תזונתיים שיאפשרו לכם להפיק אנרגיה ובכך לייעל את האימון לאורך זמן. אם עד לפני מספר שנים היכולת לבצע רכישה של שיבולת שועל הייתה מוגבלת רק לחנויות הטבע, כיום ניתן לבצע רכישה של שיבולת שועל גם ברשתות השיווק, במחיר נגיש לכל כיס.

בטטה

שילוב של ירקות בתפריט הוא חיוני בעבור כל מתאמן. למעשה, אחד מירקות החשובים ביותר הוא הבטטה מאחר והיא מכילה פחמימות מורכבות לצד סיבים תזונתיים שגם תומכים במערכת העיכול אבל גם תומכת בתהליך של בניית השריר, כאשר צריך לשים לב צריכה מוגזמת מדי של בטטות עלולה להוביל לעלייה במשקל ועל כן הקפידו לשלב את הבטטה באופן מאוזן.

לסיכום

בין אם אתם מתאמנים מקצועיים או חובבים, חשוב מאוד להקפיד על תפריט תזונה מאוזן המשלב מזון איכותי שגם יגביר את קצב ספיגת הסידן ובהתאם לכך גם את העלייה במסת השריר, כאשר רצוי לתאם פגישה אצל תזונאית המתמחה בספורטאים, מתוך מטרה לבנות תפריט תזונה המשלב בשר, דגים, פחמימות וירקות שיובילו אתכם להישגים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.