ריצה בחורף? איך לרוץ ולהימנע מפציעות ספורט?

אחת מפעילויות הספורט המומלצות על ידי מאמני כושר ורופאים, היא ריצה. זאת משום שמדובר על פעילות גופנית שעובדת על כול איברי הגוף. ריצה מחזקת את שרירי הרגליים, מסייעת לשמור על יציבות, מחטבת את הגוף, בונה שרירים ומפעילה את שרירי הלב והריאה. בימי החורף, בזמן שרבים מתכנסים בחדרי הכושר: ישנם את אלה שלא מוותרים על ריצה. בעוד שהפעילות שמתקיימת על החוף, בשכונה, במסלולים מסודרים, בפארקים ואף בין עצים וסלעים שביער.

אבל כיצד רצים בחורף ונמנעים מפציעות ספורט כמו החלקה או נפילה? נעלי ספורט ברמה גבוהה יספקו הגנה ויציבות, בזמן שיש כמה דגשים שחשוב לשים אליהם לב לפני שמתחילים לרוץ:

איתור מקום בטוח לריצה

בראשית חשוב להבין היכן תמשיכו לרוץ, שכן בימי החורף – אדמה שהייתה יבשה הופכת בוצית, כמו שמסלול אספלט יכול להיות מחליק, והראות משתנה עקב ערפל וגשמים. לכן אפשר להעביר את הפעילות למקום סגור כמו אולם ספורט בו תתאמנו בספרינטים (ריצה מהירה למרחקים קצרים) או שתבחרו בהליכון ביתי שאפשר לרוץ עליו ולבחור באמצעותו את רמות הקושי הנחוצות.

בחירת שעה לריצה

בכול הנוגע למתאמנים, יש את אלה שיוצאים לרוץ בשעות הבוקר המוקדמות ויש את אלה שרצים בעיקר בשעות הערב. עם זאת, במזג אוויר הפכפך חשוב להיות "עם היד על הדופק", ולהבין מתי יהיה נוח ופחות מסוכן לרוץ. לעיתים תצטרכו לשנות את שעות האימון ולצאת בבוקר, גם אם אתם רגילים לרוץ בערב, או להפך. מלבד זאת, אם הייתם רגילים לצאת לרוץ ב06:00 בבוקר, תצטרכו לדחות את האימון לפחות בחצי שעה, משום שבחורף בשעה זאת עדיין חשוך – מה שעלול לגרום לתאונות.

בחירת שעה לריצה עידן בן אור

התחלת האימון

מי שמתחיל לרוץ בימי החורף, רצוי שיבנה את האימון שלו בהדרגה. רצים חדשים או כאלה שלא רגילים לצאת לרוץ בימים קרים: כדאי שיתחילו לרוץ וללכת לסירוגין ועם עצירות. בשבוע הראשון יש להקציב 20 דקות לריצה, תוך הגדלת טווחי הזמנים משבוע לשבוע. בכך תצליחו לגלות את מהי היציבות שלכם בעת הפעילות, ולא תעמיסו יותר מידי מאמץ על הברכיים.

לבוש

זה נכון, קר בחורף וגשום, אבל עם ביצוע פעילות גופנית – העניינים מתחממים ומהר! לכן כאשר אתם מתלבשים, אין צורך להעמיס בביגוד. בחרו חלק עליון קליל שאפשר לתלות על המותניים וחולצה קצרה, כדי שלא תזיעו מחום או תתעלפו. את הרגליים פנקו במכנסי ריצה טובים וארוכים כדי שהשרירים לא יתקררו. חשוב לבחור ביגוד ספורט שמתאים לשיטת השכבות באמצעותה אפשר להסיר שכבות ביגוד בקלות ולאחסן אותן בתיק ספורט קטן או לתלות את הבגד שהוסר על הגוף.

לסיכום, נעלי ריצה טובות, בחירת שעה מתאימה, ביגוד נעים והמון מרץ – יספקו לכם שמירה על הגוף גם בימים של העונה הקרה. בהצלחה!