עכשיו רצים: 5 כללי ריצה למתחילים

מוכנים לקשור את נעלי הריצה שלכם ולצאת לדרך שתשנה את הכושר והרווחה שלכם? התחלת שגרת ריצה היא הרפתקה מלהיבה, וכמתחילים, אתם מחזיקים בכוח להפוך אותה להצלחה מסחררת. במאמר זה נצייד אתכם בחמישה טיפים חיוניים שיבטיחו שתתחילו את לרוץ ברגל ימין. בין אם אתם חולמים להשלים מרתון או פשוט רוצים ליהנות מהריגוש של האדרנלין, טיפים אלה ינחו אתכם לעבר המטרות שלכם. אז בואו נגלה איך לעשות את הצעדים הראשונים המכריעים, לבנות סיבולת ולממש את הפוטנציאל האמיתי שלכם כאצנים!

 

התחילו לאט והגבירו בהדרגה את האינטנסיביות

אחת הטעויות הנפוצות ביותר שרצים מתחילים עושים היא לדחוף את עצמם חזק מדי מההתחלה. זכרו, רומא לא נבנתה ביום אחד, וכך גם סיבולת הריצה שלכם. התחילו בשילוב של הליכה וריצה, והגדילו בהדרגה את מרווחי הריצה שלכם ככל שהכושר שלכם משתפר. גישה זו תסייע למנוע פציעות ולבנות את הסיבולת שלכם לאורך זמן.

 • עקבו אחר תוכנית אימונים מובנית או השתמשו באפליקציית ריצה כדי לעקוב אחר ההתקדמות שלכם.
 • שלבו ימי מנוחה בלוח הזמנים שלכם כדי לאפשר לגוף להתאושש ולהסתגל.
 • הקשיבו לגופכם ואל תהססו לעצור אם אתם חווים כאב או עייפות מוגזמת.

 

השקיעו בנעלי ריצה נכונות

זוג נעלי הריצה הנכון יכול לעשות הבדל עצום בחוויית הריצה שלכם. בקרו בחנויות ספורט מיוחדות שבהן מוכרים יכולים לנתח את ההליכה שלכם ולהמליץ על הנעל האידיאלית בשבילכם. נעליים לא מתאימות או בלויות עלולות להוביל לאי נוחות, שלפוחיות ואפילו פציעות. לכן, העדיפו השקעה בזוג נעלי ריצה איכותיות המספקות תמיכה וריפוד נאותים.

 • החליפו את נעלי הריצה שלכם כל 500–800 קילומטרים או כשאתם מבחינים בסימני בלאי.
 • שקלו לרכוש גרביים מדיפות לחות כדי למנוע שלפוחיות ולשמור על כפות הרגליים יבשות.

 

תרגלו צורת ריצה טובה

שמירה על צורת ריצה נכונה לא רק משפרת את היעילות ואת היתרונות הבריאותיים אלא גם מפחיתה את הסיכון לפציעות. התמקדו בהיבטים העיקריים הבאים של צורה טובה: יציבה רגועה עם הראש למעלה, הכתפיים לאחור והזרועות בזווית נוחה של 90 מעלות. הקפידו לדרוך על אמצע כף הרגל כשכף הרגל נוחתת מתחת לירכיים, והימנעו מדריכת יתר. הפעילו את שרירי הליבה שלכם ושמרו על קצב נשימה יציב כדי למטב את הביצועים שלכם.

 • שלבו תרגילי כוח וגמישות, כגון אימוני ליבה ומתיחות, בשגרה שלכם כדי לשפר את הצורה הכללית שלכם.
 • שקלו לקבל ניתוח הליכה ממומחים כדי לזהות ולתקן בעיות פוטנציאליות.

 

הגדילו בהדרגה את המרחק והציבו יעדים ריאליים

בתור מתחילים, חשוב להגדיל בהדרגה את המרחק שלכם כדי למנוע אימון יתר ושחיקה. שאפו לעלייה שבועית בקילומטראז' של לא יותר מ-10% כדי לאפשר לגוף להסתגל לדרישות הריצה. הגדרת יעדים מציאותיים התואמים את רמת הכושר הנוכחית שלכם ועבודה הדרגתית לקראתם יעזרו לכם לשמור על מוטיבציה ולעקוב אחר ההתקדמות שלכם ביעילות.

 • שלבו פעילויות אימון משולבות, כגון רכיבה על אופניים או שחייה, כדי להשלים את שגרת הריצה שלכם ולהפחית את הסיכון לפציעות שימוש יתר.
 • הצטרפו לקבוצת ריצה מקומית או מצאו חבר לריצה לקבלת תמיכה ומוטיבציה נוספות.

 

טיפים לשמירה על הבטיחות בדרכים בריצה בחוץ

בעוד ריצה בחוץ מספקת חוויה מרעננת, חשוב לשים בראש סדר העדיפויות את הבטיחות בדרכים כדי להבטיח את רווחתכם. הינה כמה טיפים מרכזיים שכדאי לזכור:

 • קראו את כללי הבטיחות בדרכים באתר אסק רלב"ד כדי שתוכלו להישמר בעצמכם ולשמור על אחרים בזמן הריצה.
 • רוצו תמיד נגד כיוון התנועה כדי לראות את כלי הרכב המתקרבים ולהיות גלויים יותר.
 • השתמשו בשבילים ייעודיים להולכי רגל או במדרכות במידת האפשר.
 • לבשו בגדים או אביזרים מחזירי אור כדי להגביר את הראות, במיוחד בתנאי תאורה חלשה.
 • יש להקפיד על חוקי התנועה ולהיזהר בצמתים, ולשים לב תמיד לכלי רכב ולהולכי רגל אחרים.
 • הישארו ערניים ומודעים לסביבתכם, הימנעו מהסחות דעת כמו אוזניות שעלולות להפריע ליכולתכם לשמוע כלי רכב מתקרבים או סכנות פוטנציאליות אחרות.

 

לסיכום

כשאתם מתחילים את אימוני הריצה שלכם, זכרו שכל צעד שאתם עושים מקרב אתכם לבריאות, חיטוב והעצמה יותר של עצמכם. אם תתחילו לאט, תשקיעו בציוד מתאים, תתרגלו כושר טוב, תציבו מטרות ריאליות ותגדילו בהדרגה את המרחק, תניחו בסיס איתן להצלחה. ריצה היא לא רק פעילות גופנית, זהו מסע מנטלי ורגשי שיכול להגביר את הביטחון העצמי שלכם ולשפר את הרווחה הכללית שלכם.